o muffinkach...i nie tylko
Blog > Komentarze do wpisu

Chleb z prażoną śmietanką i kuminem czyli Weekendowa Piekarnia #122

Weekendowa Piekarnia powraca po wakacjach. Październikowe wydanie WP to trzy ciekawe propozycje. Dziś przedstawiam pierwszą z nich - chleb z prażoną śmietanką i kuminem.

Jak widać na zdjęciu ten chleb upiekłam w foremce, ciasto było bardzo luźne i obawiałam się "plaskacza". Prażoną śmietankę robi się szybko, ale ostatnia faza prażenia przebiega tak szybko, że bardzo łatwo ją przypalić, ja zdjęłam garnuszek z palnika w ostatniej chwili :)

Przepis pochodzi ze strony Tatter.

 

Pate fermentee:
* 220 g białej pszennej maki chlebowej
* 0,5 g świeżych drożdży
* 5 g soli
* 170 g wody

Przygotowanie: Wszystkie składniki pate wymieszać w misce, zostawić na 2 godziny w temperaturze pokojowej, następnie zostawić w lodowce na całą noc.

Na prażona śmietankę:
*150 g śmietanki kremówki

Ciasto właściwe:
* 270 g białej pszennej mąki chlebowej
* 20 g mąki pszennej razowej
* 150 g wody
* 8 g świeżych drożdży
* pate fermentee
* 50g prażonej śmietanki
* 7 g soli
* 10 g kuminu

Przygotowanie: Aby przygotować prazoną śmietankę, należy ją powoli gotować na małym ogniu, aż cała woda wyparuje, oddzieli się tłuszcz, a cukry i białka mlekowe zmienią się w brunatne okruszki. Ze 150g pozostanie około 70g, z czego do przepisu potrzeba 50g.

Gdy śmietanka stygnie, z lodówki wyciągnąć pate fermentee.

Potem zabieramy się za ciasto chlebowe. Drożdże rozpuścić w 50g wody. Resztą płynu rozprowadzić zaczyn. Wymieszać ze sobą wszystkie składniki ciasta za wyjątkiem soli. Wyłożyć na stół i zagniatać kilka minut. Dodać sól, kontynuując zagniatanie (kolejne 5-6 minut). Powinno powstać gładkie i lśniące ciasto, które wkładamy do miski by wyrosło przez ok. 1 1/2 godziny, składając je raz po 45 minutach. Po tym czasie ciasto należy odgazować, złożyć w owalny bochenek i umieścić w koszu złączeniem do góry. Zostawić do wyrośnięcia na ok. 50 minut, a w tym czasie rozgrzać piec z kamieniem do 250 stopni (lub na maksimum Waszych piekarników). Przed pieczeniem chleb należy naciąć, ew. posmarować wybraną glazurą i włożyć delikatnie na kamień. Od razu zmniejszyć temperaturę do 220 stopni Celsjusza i piec z parą 15 minut. Potem parę wypuścić i dopiekać jeszcze 20 minut.


sobota, 29 października 2011, efi

Polecane wpisy

Komentarze
2011/10/29 16:49:01
Sliczny chlebek Efi :) Bardzo mi się podoba :)
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape Durszlak.pl